Изконната човешка същност иска от теб да се опознаеш и останеш свързан със собствените си възможност и мъдрост. За да останеш свързан със себе си и автентичността си обаче, е нужно да се себеопознаваш, да знаеш, че си ценен такъв какъвто си, да присъстваш в и да се доверяваш на ставащото и процеса. Да познаваш същността на създаването, кой всъщност си ти и да поддържаш връзка с тялото и интуицията си. Да разчиташ на сигналите, да ги изказваш и да им се доверяваш.
-->> За да стане всичко това обаче, е нужно някой, който познава, знае и се доверява на всичко това, да ти дава защитеното пространство да се себеопознаваш, да бъдеш и да се изявяваш. Да те навигира. Да ти напомня, че нещата са такива каквито са, да ти припомня за какво си дошъл на тази Земя.
Във връзката дете-родител често се случва децата да се противопоставят, да казват “не”, да се съпротивляват.
В природата има нещо много ценно в този процес, а именно: чрез казването не “Не”, човек започва да навлиза и разбира на кое да каже “Да” и най-вече каква е причината да го казва.
-->> Случва се и “не”-то да е продиктувано от неусещането на връзка с другия.
Неусещането на сигурност,
На сигурност, че ще бъдеш разбран,
На сигурност, че грешката е част от живота,
На сигурност, че можеш и да не си способен да направиш нещо или че просто в момента не искаш да го направиш..
Д-р Габор Мате казва: “има разлика между това да имаш воля и да я развиеш от това да си в отпор и да се противопоставяш. За да развиеш воля/непоколебимост/решителност обаче, отнема време. Воля означава да си отдаден и да продължаваш въпреки проблемите, трудностите и разочарованията.”
Аз свързвам решителността и непоколебимостта със себепознаването и изразяването на автентичността. С твърдостта, че наистина познавам кой съм, знам кое е за мен и съм способен да си давам сигурността. Противопоставянето идва от несигурността, от непознаването, незнанието, от загърбването на основната човешка същност - да изразявам автентичността си.
Понякога - родителите наричат съпротивата инат. Всъщност децата имат нужда да казват “Не”, да се съпротивляват, когато не се усещат сигурни и разбрани и не знаят кое точно е тяхното “Да”.
Какво означава да притежаваш непоколебимост, решителност?:
Да познаваш кой си и кои са твоите части.
Да се усещаш сигурен.
Да си развил силен вътрешен устой, т.е. самоуважение.
Да имаш връзка с тялото си и интуицията си.
Да си готов да правиш/изразиш това, което усещаш.
Какво означава, когато се противопоставяш, съпротивляваш?:
При хората противопоставянето е естествена автоматична реакция, когато не са способни да изразяват автентичността си.
Когато казваш “Не” можеш да разбереш на какво можеш да кажеш “Да”.
Развиваш собствено себеусещане, а не автоматично да слушаш и да се подчиняваш на друг.
Когато не се научиш да казваш “Не”, “Да”то няма никакво значение, защото то не е твоето “Да”.
Колкото повече не-себе-познание има в теб, толкова повече бунт и съпротива има в теб.
Колкото повече съпротива срещаш отвън, естествената ти реакция е да увеличиш натиска, което провокира още повече съпротива.
Като родител, когато усетиш съпротивата на детето, просто поспри, обърни се към себе си и дай време на случващото се, защото в противен случай няма да постигнеш нищо друго освен още съпротива.
Това, което успокоява/намалява противопоставянето, е изграждането и поддържането на връзка, усещането, че всичко, което става е в реда на нещата и даването на защитено пространство детето просто да бъде.
Противопоставянето е маркер за степента на изградената връзка, както и до колко си способен да изразяваш автентичността си.
В моментите на противопоставяне, умът не работи, т.е. не си отворен да приемеш, да се учиш и развиваш - ти си в защита.
Commentaires