7 начина да постигна положителни промени в родителстването
Родителството е едно от най-големите предизвикателства и същевременно най-ценните дарове в живота. Като родител постоянно търся начини да подобря връзката си с детето и да направя взаимодействието ни по-смислено и пълноценно. Макар че пътят невинаги е лесен, виждам всяко предизвикателство като възможност за взаимно израстване и развитие.
В тази статия споделям 7 изпитани техники, които могат да помогнат на всеки родител да изгради по-здрава връзка с детето си и да превърне родителството в пътешествие на споделен растеж.

Кои са 7-те начина и техники да повлияем положително на връзката с детето?
Изграждане на връзка:
Приобщаване на детето към дейности, които да правим заедно. Дейности и занимания, които и двете страни харесват и се забавляват.
Насърчаване на взаимосътрудничеството. Да помолим детето да ни помага в ежедневни задачи, както и да му позволим то да иска нашата помощ, когато изпитва нужда.
Да поискаме от детето то да ни научи на нещо, да ни покаже нещо, което не ни се отдава, трудно ни е.
Личностно развитие:
Да предизвикаме детето да търси, открива и намира лични предизвикателства, да ги изпълнява и след това да усети наградата от свършеното. Да го учим да си поставя цели и да ги изпълнява.
Да създадем навика в детето да тества нови неща и тествайки да има възможността да греши, да се проваля и след това да продължава, вземайки и прилагайки научените уроци.
Потънали в рутинни действия и заучени процеси, заедно да откриваме различни начини да правим ежедневието си по-интересно, забавно и творческо.
Физическо благополучие: Да подпомогнем регулацията на хормоните на щастието (допамин и серотонин) и да намалим стресовите хормони (адреналин и кортизол) чрез:
Регулиране на хранителния режим и качеството на храна
Повече движение и спорт
Осигуряване на достатъчно сън
Изграждане на семейни ритуали и игри
Слушане на музика, четене
Вземане на душ или вана
Създаване на здравословна среда:
Значително да намалим предметите и визуалната стимулация.
Да забавим темпото.
Да осигурим моменти и дни без програма - изпълнени с лично темпо и желания
Емоционална интелигентност:
Да спрем да се самообвиняваме, критикуваме, оценяме и етикетираме.
Вниманието ни да бъде насочено към самото дете, а не към поведението му.
Предаване на детето на реалното значение на думата щастие: Щастието се крие в теб самия. Щастието е себеоткриване, себепредизвикване, постигане според собственото темпо, желания, интереси и нужди.
Изграждане на самочувствие:
Работа върху самоувереността - кои са силните страни да детето, изграждане на личен език на говорене, знание, че то е ценно, значимо и достатъчно такова каквото е.
Направете дневник и стимулирайте откриването на личните дарби, таланти и силни страни. Стимулирайте развитието в тази посока.
Възможност за промяна:
Предаване на знанието за истината на живота: хората действат на база лични възприятия, обвързани с ограничаващи вярвания, незадоволени нужди, очаквания и проекции.
И най-важното: човек винаги има възможност да променя, защото притежава капацитета да се справя с личните си предизвикателства. Нужно е само желание.
Прилагането на тези техники изисква търпение и постоянство, но резултатите си заслужават усилията. Помнете, че всяка малка стъпка към по-добро разбиране и връзка с детето ви е победа за цялото семейство.
Comments